Am văzut că mulți confrați din blogosferă au dorit să marcheze cumva începerea cursurilor școlare. Mda, pentru cine poate încă n-o fi aflat, deși dacă ai televizor e chiar imposibil, a început școala. La toate nivelurile. De fapt la aproape toate, cele universitare mai având puțin de așteptat.
Am o mare bucurie că, în sfârșit, a început și am să vă spun și de ce. Nu mai puteam!
![]() |
| Clasa din container |
Mai întâi, televiziunile m-au înnebunit cu goana după rechizite. Goană pe naiba! Erau abia în ultimele zile ceva mai mulți copii cu părinți scormonind și răvășind maldărele de ghiozdane și de rechizite scumpe prin hipermarket-uri și mall-uri. Despre asta am și amintit într-un articol anterior pentru că nu mi-a plăcut ceea ce-am văzut.
Apoi au urmat mini-reportaje despre cum s-au pregătit localurile, școlile adică. Unele s-au pregătit, având cu ce, altele abia de și-au amintit. Ați ghicit, fiindcă n-au prea avut cu ce așa că au mai spălat și ei și au mai lustruit ceea ce bruma aveau. Așa am aflat că unii copii, de prin județul Hunedoara, învață în containere. Am văzut că oamenii de acolo nu erau foarte nefericiți ci chiar, oarecum, mulțumiți. Astea au fost posibilitățile, bine că s-a putut și atât!
Televiziunile ne-au zăpăcit după aceea cu faptul că școlile, în destul de multe localități rurale, nu au toalete moderne, adică o mare discuție și o mirare și mai mare în legătură cu faptul că încă există WC in curte. În unele localități, după
